Bakan Karaismailoğlu’ndan Motosikletliler İçin Hayat Kurtaran Bariyer - HABERLER - Haberleşme Genel Müdürlüğü

Bakan Karaismailoğlu’ndan Motosikletliler İçin Hayat Kurtaran Bariyer

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, " Karayollarımızın üzerinde en çok risk taşıyan hat ve noktalara bugüne kadar 13 bin metrenin üzerinde motosiklet koruyucu oto korkuluk sistemlerini kurduk. Bu yıl içerisinde de 40 bin metreye yakın oto korkuluk sistemi yapmayı planlamıştık ama bunu çok daha artıracağız." dedi.

Kadıköy İskele Meydanı'nda Türkiye Motosiklet Platformu üyeleriyle buluşan Karaismailoğlu, platform üyeleriyle birlikte Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı mevkiine geçerek ‘Motorcu Dostu Güvenli Bariyer’ etkinliğine katıldı. 

Burada bir açıklama yapan Karaismailoğlu, Bakanlık olarak yolların alt ve üstyapılarını itinayla yapıp trafik seyrinde, can ve mal emniyetini en üst seviyeye çıkarmak için büyük bir mücadele sergilediklerini ifade ederek, “Karayolları üzerindeki motosiklet koruyucu oto-korkuluk sistemlerimiz kaza anındaki çarpışma şiddetinin azalmasına yöneliktir. Bu oto-korkulukları motosiklet kazalarının yoğunlaştığı ve risklerin yüksek olduğu kesimlere koyuyoruz" dedi. Karaismailoğlu şöyle devam etti:

"2021 sonu verilerine göre, trafiğe kayıtlı tam 25 milyon taşıtın yüzde 15'i gibi önemli bir oranı motosikletlerimiz tarafından oluşturulmaktadır. Bu da kara yollarında kayıtlı 3 milyon 800 bin motosiklet demek. Maalesef kazalar hepimizi sarsıyor ve düşündürüyor. Bununla mücadele etmek istiyor, tek bir kardeşimizi de kaybetmek istemiyoruz. Hepimize büyük görevler düşüyor. Kazaları azaltmak, yol güvenliğini sağlayan motosiklet dostu bariyer uygulamalarını artırmak gerektiğini de çok iyi biliyoruz."

Karayollarını, her tür ve model aracın ortak kullanma hakkı bulunduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, özellikle büyük araçların yanlarındaki kör noktaları da gören ayna sisteminin yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.

“Yeni yapılan otoyollarımızda, akıllı ulaşım sistemlerinin en gelişmiş kontrol ve denetim sistemlerini 7/24 esasına göre uyguluyoruz.”

Salgın döneminde özveriyle çalışan kuryeleri yürekten kutlayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Tırıyla, otomobiliyle, otobüs ve motosikletiyle, sizler karayollarımızın vazgeçilmez aktörlerisiniz. Bizler yeni yapılan otoyollarımızda, akıllı ulaşım sistemlerinin en gelişmiş kontrol ve denetim sistemlerini 7/24 esasına göre uyguluyoruz. Kazaların azaltılması, can kayıplarının yaralanmaların azaltılması, hatta hiç olmaması, hızlı, güvenli ve konforlu yolculuk yapılması; bizim, sizin ve tüm ülkemizin hakkıdır. Hakkımız, bir başkasının hakkını gasp etmek asla değildir. Trafik ihmali, dalgınlığı, kuralsızlığı asla tolere etmiyor. Bedeli ağır ve katlanılmaz oluyor. Bu bilincin ülkemizde yaygınlaşması için tüm birim ve bakanlıklarımızla canla başla çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Bu yöndeki faaliyetlerimizi daha da ileriye taşımak için tüm birimlerimiz arasındaki eş güdüm ve ortak çalışma imkânlarını artırmaya devam edeceğiz." 

Fotoğraflar