Bakan Karaismailoğlu: Yıldız Teknik Üniversitesi Kampüsü 5G Test Alanı Olacak - HABERLER - Haberleşme Genel Müdürlüğü

Bakan Karaismailoğlu: Yıldız Teknik Üniversitesi Kampüsü 5G Test Alanı Olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Spring Fest’22 Etkinliği kapsamında düzenlenen Mobility Vision 2053 Programı’na katıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde düzenlenen programda konuşan Bakan Karaismailoğlu, "Bizler 2023 hedeflerimizi belirledik. Bir bir hayata geçirdik. 2035, 2053 için planlarımızı bugünden hazırladık. Sizler, 20 yıllık iktidarımızda temellerini attığımız büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını 2053 vizyonu ile taçlandıracak gençlersiniz. Sizlere önemli bir müjde vereceğim. Ülkemizin ilklerinden birini Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yapıyoruz. Yıldız Teknik Üniversitesi Kampüsü’nde 5G’yi kuruyoruz. Bundan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsü de 5G test alanı olacaktır. Burada da üniversitemizle birlikte ortak çalışmalar yapacağız" ifadelerini kullandı.


"Türkiye Ulaştırma Ve Altyapı yatırımları hazırlayan en önemli ülkelerden biri"

Türkiye’nin, ulaştırma ve altyapı yatırımları hazırlayan en önemli ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü, Rize-Artvin Havalimanı, Tokat Havalimanı, Filyos Limanı, Kömürhan Köprüsü, Çamlıca Kulesi başta olmak üzere 20 yılda Türkiye’de yapılan yatırımları anlattı. Karaismailoğlu, 20 yılda 172 milyar dolarlık yatırım yapıldığını vurgulayarak 28 bin 650 kilometreye çıkan bölünmüş yol ağı, 13 bin 22 kilometre uzunluğundaki demiryolu ağı, 57’ye çıkan havalimanı sayısı ve 217’ye ulaşan limanlarla Türkiye’nin üretimine 1 trilyon dolarlık katkı, milli gelire 500 milyar dolarlık katkı sağlandığını dile getirdi. Bakan Karaismailoğlu, yatırımlar sayesinde ekonomiye yıllık 17 milyar dolarlık katkı sağlandığını, 1 milyar litre yakıttan tasarruf edildiğini bildirdi.


"Çamlıca Kulesi'ni bir yılda 500 bin kişi ziyaret etti"

Çamlıca Kulesi'nin aynı anda 100 tane radyonun yayın yaptığı dünyadaki tek kule olduğunun bilgisini veren Bakan Karaismailoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Çamlıca Tepesi'ndeki o anten kirlilikleri ve birbirlerini etkileyen radyoların tamamen kalitesiz yayınları son derece güçlendi ve kaliteli bir yayın haline geldi. Ayrıca, burası sadece bir radyo kulesi değil, bir de seyir terası... Kuleyi bir yılda yaklaşık 500 binin üzerinde vatandaşımız ziyaret etti."


"Uzayda izi Olmayanın Dünyada gücü olmaz"

Uzay, havacılık ve haberleşmedeki çalışmalara ilişkin de bilgi veren Karaismailoğlu, uzaya fırlatılan TÜRKSAT 5B uydusunun yörüngesine yerleştiğini, testlerini yaptıklarını aktardı. Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“TÜRKSAT 5B ve 5A uydularını 2021 yılında uzaya fırlattık. Böylece yeni nesil otuz beş yıllık ömrü olan gelişmiş uyduların bir yılda iki tanesini uzaya gönderdik. TÜRKSAT 5B uydusunu da haziran ayı ortasında faaliyete alıp dünyanın üçte birine hizmet verdireceğiz. Böylelikle haberleşme konusunda karasal olarak ulaşamadığımız bölgelere ulaşabileceğiz"

Fiber ağı geliştirme ve 5G konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını ifade eden Karaismailoğlu, "Kapasite artıyor, ihtiyaç artıyor, hız talepleri artıyor biz de bunlara yetişebilmek için önemli yatırımlar yapıyoruz, özellikle fiber ağımızı geliştirme konusunda çok önemli çalışmalarımız var, şu an 470 bin km’nin üzerine çıktık, fiberde tabi ki yeterli değil ama bunu artıracağız. Herkese 100 megabit hızda genişbant internet verme hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımız ve yatırımlarımız devam ediyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Fotoğraflar