Bakan Yardımcısı Sayan: 2020'de Farklı Alanlarda 5G Deneyimlenecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Mobilefest İstanbul "5G ve İleri Teknolojilerle Geleceğe Bakış Paneli"ne katıldı.

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde kapılarını açan mobil uygulama fuarı "Mobilefest İstanbul"un ikinci gününde "5G ve İleri Teknolojilerle Geleceğe Bakış Paneli" düzenlendi. Panelin moderatörlüğünü yapan Sayan’a, Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Turkcell CEO’su Murat Erkan ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan eşlik etti.

Mobil uygulamaların; maliyet ve zamandan tasarruf, kaliteli hizmet, ödeme kolaylığı ve müşteri memnuniyetine kadar pek çok beklentiyi yerine getirecek kapasiteye sahip olduğunu söyleyen Sayan, teknolojik gelişmelerin akıl almaz ilerleyişi sayesinde pek çok şeyin kökten değişeceğini belirtti.

Mobil aplikasyonların hayatın akışını değiştireceğini vurgulayan Sayan, Avrupa'da teknolojiyi kullanan bir traktör üreticisinin geliştirdiği mobil uygulamaya değindi ve ekledi: "Üretici traktör lastiğine yerleştirdiği sensörün yardımıyla topraktan aldığı veriyi hava durumu tahminiyle birleştiriyor ve o toprak için en doğru tohumlama dizilişini direksiyonun başında anlık olarak görebiliyor. Böylece çiftçinin işi kolaylaşıyor, hızlanıyor, ürün ise daha verimli hale geliyor."

Ülkemizin 5G ile ilgili planları hakkında da bilgi veren Sayan, "5G'nin ticari olarak kullanılmasıyla ilgili çok kısa vadeli plan yapmıyoruz. Önceliğimiz mümkün olduğunca ortak yatırımın önünü açacak şekilde operatörlerimizin ortak yatırım yapmalarını sağlamak. Operatörlerimizin önümüzdeki süreçte ticari olarak Türkiye'nin her yerinde kullanılmadan önce bazı sürprizleri olabileceğini tahmin ediyorum. Bu noktada bizden deneme izni alarak sürpriz yerlerde 5G'yi sizle tanıştıracağını düşünüyorum. Vakti gelince onlar açıklayacaktır” açıklamasında bulundu. Sayan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtikten sonra bürokrasideki hantallığın geride kaldığına işaret ederek, "2020'de farklı alanlarda 5G deneyimlenecek" müjdesini verdi.