Evrensel Hizmet Projeleri’nin 3’üncü Fazı Başlatıldı - HABERLER - Haberleşme Genel Müdürlüğü

Evrensel Hizmet Projeleri’nin 3’üncü Fazı Başlatıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Evrensel Hizmet Projeleri’nin 3’üncü fazının başlatıldığını belirterek, proje kapsamında daha önce mobil genişbant hizmeti götürülmemiş 605 yerleşim yerinin 4,5G hizmetiyle kapsama alınacağını bildirdi.

Sayan, Evrensel Hizmet Projeleri hakkında bilgi vererek, “Bugün, paydaşlarımızla birlikte Kısım-3 Projesi’nin başlangıç toplantısını gerçekleştirdik” dedi. 2011’de başlatılan Kısım-1 Projesi’yle nüfusu 500’ün altında olan ve hiçbir işletmeci tarafından hizmet götürülemeyen 1799 yerleşim yerine, kamu imkânları harcanarak GSM hizmeti götürüldüğünü hatırlatan Sayan, 2017’de bu yerlere 4,5G altyapısı ile mobil genişbant internet hizmeti için çalışmalara başlandığını dile getirdi. Sayan, Kısım-2 Projesi’yle de daha önce 4,5G altyapısı bulunmayan 942 yerleşim yerine 4,5G mobil genişbant internet ve ses hizmeti götürüldüğü aktardı.

2021’de kırsal yerleşim yerlerine devlet desteğiyle hizmet sunulmasına dair 5369 sayılı Evrensel Hizmet Kanunu’nda değişiklikler yapıldığının bilgisini veren Sayan, Değişiklik kapsamında, Bakanlık ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) desteğiyle, işletmecilerin ticari olarak hizmet sunmak istemediği zor coğrafi koşullara sahip bölgelere sadece yerli-milli ULAK baz istasyonları ile 4,5G genişbant internet sunulacağını vurguladı.

Sayan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bugün Kısım-3 Projesi kapsamında, daha önce mobil genişbant hizmeti götürülmemiş 605 yerleşim yeri, 4,5G hizmeti ile kapsama alınacak. 2G hizmetine sahip 156 yerleşim yerine 4,5G hizmeti götürülecek. 325 yerleşim yerine de römork tipi baz istasyonu sağlanacak. Bu kapsamda yaklaşık 1000 yerleşim yerini daha 4,5G teknolojisiyle tanıştırmış olacağız. Bakanlık olarak erişilemeyen hane kalmayıncaya kadar var gücümüzle çalışmaya ve sektörümüzü desteklemeye devam edeceğiz. BTK ve Türksat başta olmak üzere tüm kurumlarımızı canı gönülden kutluyorum. Milletimiz ve sektörümüz için hayırlı, uğurlu olsun.”

Fotoğraflar