Güvenli İnternet Hizmeti 9 Yaşında

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 2011 yılından bu yana hizmet veren Güvenli İnternet Hizmeti’nin 9. yıldönümü kutlandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ev sahipliğinde “Güvenli İnternet Hizmeti”nin 9. yılı kapsamında çalıştay düzenlendi. Programa Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve misafirler katıldı.

Açılışta konuşan Bakan Yardımcısı Sayan, sosyal medya üzerinden yürütülen korku ve algı operasyonlarıyla çocukların ve gençlerin siber zorbalığa maruz kaldığına dikkat çekerek, dijital materyallerin artması ve bunlara erişimin yaygınlaşmasıyla küresel ölçekte yaşanan dönüşümün, içerdiği fırsatların yanında çözülmesi gereken problemleri de beraberinde getirdiğini söyledi.

Sosyal medya üzerinden yürütülen korku ve algı operasyonlarıyla çocukların ve gençlerin siber zorbalığa maruz kalmasının bu risklerden bazıları olduğunu belirten Sayan, "Gençlerimiz başta olmak üzere toplum olarak, internette üretilen içerikleri tüketmekten ziyade pozitif içerik üretme, internetten öğrendiğimiz bilgileri ürüne dönüştürebilme çabası içinde olmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yardımcısı Sayan: Sosyal Medya Platformlarındaki Yaş Sınırlamasına Dikkat Edin

Sayan, Bakanlık ve BTK tarafından güvenli internet konusunda yapılan çalışmalardan bahsederek, ücretsiz sunulan "Güvenli İnternet Hizmeti"nin kullanıcı sayısının giderek arttığını ancak istenilen düzeye ulaşılamadığını bildirdi. Çocukların internetteki olumsuz içeriklerden etkilenmemesi için ebeveynlere büyük sorumluluk düştüğünü dile getiren Sayan, "Çocuklarımızla güçlü bir iletişim kanalı geliştirmeli, sorgulayıcı ve yargılayıcı bir tutum yerine onlara arkadaş gibi yaklaşmalıyız. Video izleme, anlık mesajlaşma ve sosyal medya platformlarının yaş sınırlamalarına dikkat etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Sayan, tüm sorumluğun ailelere yüklenemeyeceğini ifade ederek, internet içeriği sağlayıcılarının, içeriklere ortam sunan yer sağlayıcılarının, sosyal sorumluluklarının da farkında olarak çalışma yapmaları gerektiğini anlattı.

Sayan’ın gündeminde çocukların en çok vakit geçirdiği alanlardan biri olan dijital oyunlar da vardı. Sayan, "Yazılımın önemli bir parçası olan dijital oyunlar internet kadar üzerinde durulması gereken bir alan. Burada yerlilik ve millilik konusunda hassasiyetimiz var. Çocuklarımızın kod yazma becerilerini geliştirirken, Türkçeyi kullanmalarını, kendi öz değerlerimizi temel alarak teknolojiyi bir araç olarak görmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kodlama eğitiminin bir ihtiyaçtan daha öte zorunluluk olmaya başladığını vurgulayan Sayan, bu konuda BTK Akademi’nin önemli çalışmaları bulunduğunu ve bu yıl çeşitli konularda 2 bin 650 öğrenciye eğitim verildiğini bildirdi.