Hacktrick Siber Güvenlik Konferansı’22 Yapıldı - HABERLER - Haberleşme Genel Müdürlüğü

Hacktrick Siber Güvenlik Konferansı’22 Yapıldı

BTK Akademi, USOM, Prisma CSI, Blackbox ve Siber Kulüpler Birliği iş birliğinde 27-29 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Hacktrick Siber Güvenlik Konferansı'22, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) ev sahipliğinde yapıldı. 

Kamu, özel sektör ve akademik camiayı siber güvenlik çatısı altında toplamayı hedefleyen ve 2 gün süren etkinlikte Türkiye’de siber güvenlik alanında faaliyet gösteren uzmanları ve şirketleri bir araya geldi. 

Konferansın açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Gökhan Evren, bir yandan artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, blok zincir, makine öğrenmesi, yapay zekâ, büyük veri gibi teknolojik gelişmeleri yaşarken diğer yandan bir sonraki aşamada önümüzdeki yılları hangi teknolojilerin şekillendireceğini konuştuklarını söyledi.

Bu gelişmeler ışığında verinin her geçen gün daha da kıymetli hale geldiğini ifade eden Evren, geleceğe daha emin adımlarla ilerleyebilmek için siber güvenliğin en temel ihtiyaçlardan biri olarak ortaya çıktığını vurguladı.

"Ulusal siber güvenliğin sağlanması, en öncelikli konulardan biri"

Evren, siber güvenliğin sadece teknik bir konu olmaktan öte, ulusal ve uluslararası güvenlik stratejilerinde yerini aldığını, kara, hava, deniz ve uzaydan sonra 5'inci operasyonel ortam olarak değerlendirildiğini söyledi.

Türkiye'de de siber güvenliğin bugün millî güvenliğin ayrılmaz bir parçası durumunda olduğuna dikkati çeken Evren, "Siber güvenliğin sağlanması noktasında, arka planda birçok önemli planlama ve uygulama gerçekleşiyor. Bu açıdan ülkemizin tedbirlerini erken dönemde aldığını, ulusal siber güvenliğin sağlanmasının en öncelikli konulardan biri olduğunu ve buna yönelik çalışmaların son dönemde büyük bir hız kazandığını belirtmek istiyorum." diye konuştu.

Evren, ulusal siber güvenlik organizasyonu kapsamında 2013 yılında kurulan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinin (USOM), BTK bünyesinde faaliyet gösterdiğine dikkati çekerek, ulusal siber güvenlik organizasyonunun diğer önemli unsurları olan Siber Olaylara Müdahale Ekiplerini de (SOME) ülke genelinde yaygınlaştırdıklarını söyledi.

"Türkiye'de elektronik haberleşme, ulaşım gibi kamu hizmetleri, kritik alanlardır."

Türkiye'de elektronik haberleşme, ulaşım gibi kamu hizmetlerinin kritik sektörler olarak belirlendiğine işaret eden Evren, bu kapsamda 14 sektörel SOME, 2077 kurumsal SOME'nin faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Siber olaylara yönelik hızlı tespit ve erken müdahale imkanlarının geliştirilmesi amacıyla teknolojik tedbirlere yönelik projeler yürütmeye devam ettiklerini dile getiren Evren, kritik altyapıların korunmasına yönelik olarak düzenleme, denetleme, izleme, zafiyet tarama çalışmalarını düzenli gerçekleştirmeye devam ettiklerini söyledi.

Evren, son dönemde Türkiye'de gerçekleştirilen siber güvenlik faaliyetlerinin bir sonucu olarak, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından ülkelerin siber güvenlik konusundaki olgunluğunu ölçmekte kullanılan “Global Siber Güvenlik Endeksi” verilerine göre Türkiye'nin her yıl daha üst sıralara çıktığını belirtti.

"Siber uzay bir deniz, biz de o denizin içindeki balıklar gibiyiz."

Hacktrick Siber Güvenlik Konferansı'nın kapanış oturumunda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da yaptığı konuşmada, siber güvenlik, siber dünya, siber uzay gibi ifadelerin son zamanlarda çok sık dile getirildiğini söyledi. Siber dünya ve siber uzayın önemine dikkati çeken Sayan, siber saldırıların en güçlü olunması gereken mücadele alanlarına dönüştüğünü bildirdi. 

"Siber uzay bir deniz, biz de o denizin içindeki balıklar gibiyiz." diyen Sayan, bu muğlaklığın güvenlik kavramlarını da yakından etkilediğini ifade etti.

Sayan, siber saldırganları bulmayı samanlıkta iğne aramaya benzeterek "Saldırının failinin bir devlet mi, yoksa bir örgüt mü olduğunu bulmak epey zorlu mesele. Çünkü ne yazık ki bazı devletler, siber uzayın belirsizliğini ya da sahipsizliğini kendi çıkarları için kullanabiliyor. Burada devreye güçlü bir siber istihbarat ağı giriyor. Biliyorsunuz ki siber istihbaratın en temel özelliği, siber güvenlik tehditlerine yanıt verebilmek amacıyla çeşitli siber araçlarla bilgi toplamak." diye konuştu.

Hedeflerinin internetin getirdiği risklerin, tüm paydaşları içeren bütüncül yaklaşımla yönetilerek, siber olaylara karşı hazırlıklı olunması ve bu olaylardan en az zararla çıkılarak sürekliliğin temini olduğunu vurgulayan Sayan, siber güvenliğin sağlanması için tüm paydaşların gerekli eğitim ve deneyimi kazanmaları için çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

"Dijital seferberlik" vurgusu

Uydulardaki güvenlik açıklarının giderek daha fazla ortaya çıkmasıyla bu yıl uzay teknolojisinin altyapısına ve iletişimine yönelik siber saldırılara da şahit olunabileceğini vurgulayan Sayan, şöyle konuştu:

"Para tamamen yazılım haline geldiğinde, bitcoin ve alt coinleri çalan ve manipüle eden bilgisayar korsanlarının sayıları ve yöntemleri de mutlaka değişecek. Yani teknoloji ilerledikçe, güvenlik de daima en yüksek önceliğe sahip olacak. Metaverse, NFT, uzay, kripto para, belki de yarının gençlerinin yaşam tarzlarının ayrılmaz birer parçası olurken riskleri de beraberinde getirecek. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın önümüzdeki dönemi 'Dijital Seferberlik Dönemi' olarak ilan ettiğini ve 'Kendi insanlarımızı, kendi gençlerimizi, bu kaçınılmaz geleceğe en doğru, en güvenli, en donanımlı şekilde hazırlamaktır' sözlerini özellikle genç arkadaşlarımıza hatırlatmak isterim. Bugün 29 Mayıs. 29 Mayıs'ı tarih açılıp tarih kapatılan gün olarak biliyoruz. Bizim de 29 Mayıs'ımız tarihimizi unutmadan siber alemde olacak. Hepiniz Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaşın etrafındasınız. Hepimiz kendimizi o kadar iyi yetiştireceğiz ki nasıl ki atalarımız seferberlik döneminde eline aldığı ilk silahla savaş meydanına koşuyordu, biz de dijital seferberlik adına bilgimizi alıp, siber alana koşacağız."

Blok zincir, bulut güvenliği, sızma testi ve endüstriyel kontrol sistemleri güvenliği gibi kritik konularda yapılan son araştırmaların sergilendiği etkinlikte çeşitli eğitimler de verildi. 

Fotoğraflar