Kablosuz Ağların Geleceği ve 5G’nin Önemi Konuşuldu

Kamu Bilişim Derneği ve ICT Media iş birliğiyle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ev sahipliğinde  "Kablosuz Ağların Geleceği ve 5G" etkinliği düzenlendi.

Programa Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Kamu Bilişim Derneği Başkan Yardımcısı Yakup Şıvka, ICT Medya Genel Yayın Yönetmeni Murat Pehlivan ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan UAB Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye'ye yönelik siber saldırıların çoğunlukla elektronik haberleşme altyapısını ve kamu kurumları başta olmak üzere bankacılık, enerji, sağlık gibi kritik sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşları hedef aldığına dikkat çekti.

Sayan, "Söz konusu saldırıların yüzde 99'unu dağıtık servis dışı bırakma (DDoS) ve oltalama (phishing) saldırıları oluşturmaktadır. Son günlerde özellikle bankacılık sektörüne çok yoğun DDoS atakları yapıldı. İçinde bulunduğumuz binada Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezimizin (USOM) koordinasyonunda, 7/24 internet servis sağlayıcıları ve ilgili bankalar ile birlikte gerekli çalışmaları yaptık" bilgisini verdi.

Sayan, bankacılık sektörüne yönelik hafta sonu gerçekleştirilen saldırıların detayları hakkında da konuştu. Belirli bir kurumun servislerini hizmet dışı bırakmaya yönelik DDoS saldırısı şeklinde gerçekleştirildiğini kaydeden Sayan, "Bu saldırı kampanyasıyla alakalı bilgiler ilk olarak 27 Ekim Pazar gecesi ilgili bankanın yaptığı açıklamayla duyurulmuş olsa da esasen ilk dalga saldırı daha önce başladı. Söz konusu saldırı, 26 Ekim Cumartesi günü başlayan ancak vatandaşlarımızın aldığı hizmetleri etkileme kabiliyetine sahip olmayan ataklardı. Daha doğrusu bu atak savunma sistemleri tarafından çok hızlı bir şekilde bertaraf edildi. İkinci dalga DDoS saldırısı ise pazar günü başladı ve şiddetini artırarak yaklaşık bir buçuk gün devam etti. Bu süre zarfında yoğun olarak çok farklı tiplerdeki saldırı vektörleri bir arada kullanıldı" şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Sayan: Siber Saldırılar Yaklaşık 2 Kat Arttı

Bu yıl işletmeciler tarafından USOM'a eylül ayı itibarıyla raporlanan saldırılarla ilgili verileri paylaşan Sayan, "2019'da Türkiye'ye 95 binin üzerinde saldırı gerçekleştirildi. Bu yıl raporlanan siber saldırıların, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2 kat arttığını görüyoruz. Biz ülkemizin siber güvenliğinin sağlanması için BTK bünyesinde faaliyet gösteren USOM aracılığıyla 7/24 esasıyla ülkemize yönelik siber saldırılarla savaşıyoruz. Ülkemizde özellikle 2015 yılı sonunda yaşanan ve internet hizmetlerini etkileyen saldırılardan sonra operatörlerimizin önemli oranda yatırım yapmasını sağladık. Bu noktada rakamsal bir bilgi paylaşmayı uygun bulmuyoruz ancak DDoS engelleme kapasitesini kat kat artırdığımızın altını çizmek istiyorum. Türkiye, siber güvenlik anlamında zor bir hedef haline geldi” dedi.

Siber tehditlerle mücadele kapsamında tamamen yerli ve milli imkânlarla geliştirilen ve makine öğrenmesi ile yapay zekâ teknolojilerini temel alan yazılımlar kullanıldığını belirten Sayan, siber güvenliğe yönelik tehlikelerin daha oluşmadan kaynağında yok edilmesini amaçladıklarını bildirdi.

Bakan Yardımcısı Sayan: İstanbul’daki Test Sahasının Açılışını Yapacağız

Sayan, BTK'nin koordinasyonunda 5G Vadisi Açık Test Sahası Projesi yürütüldüğünü hatırlatarak, "Hacettepe Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone iş birliğiyle 5G Vadisi Açık Test Sahası'nı Ankara'da oluşturduk ve burada testler gerçekleştiriliyor. İstanbul'daki test sahasının da İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi ve operatörlerimizle birlikte alanını belirleyerek önümüzdeki günlerde resmi açılışını yapacağız" ifadelerini kullandı.