Tüm Paydaşlar 6G İçin Buluştu - HABERLER - Haberleşme Genel Müdürlüğü

Tüm Paydaşlar 6G İçin Buluştu

İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin organizasyonu ile ‘6G Çalıştayı’nın üçüncüsü düzenlendi.

Kavacık Güney Kampüs Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayın açılışına, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ile sektörden üst düzey yöneticiler ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Çalıştayda, ‘Türkiye’nin 5G’ye Geçiş Süreci’, ‘5G ve Ötesinde Yerli Ekosistem’, ‘Dikey Sektörlerde IoT Etkileri’, ‘6G Yerli Ekosistemine Hazırlık’ ve ‘6G Vizyonu İçin Akademik Bakış’ başlıklarında beş panel yer aldı.

“Teknolojik yetkinlik, gelişmişlik göstergesidir.”

Çalıştayın açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Dünyanın seyrini değiştirecek bir alan olan haberleşme; eğitim, sağlık, turizm alanları başta olmak üzere tüm unsurları etkiliyor. Son 10 yılda büyük gelişmeler yaşadık. Teknolojik yetkinlik, ülkeler için bir gelişmişlik göstergesidir. Hedefimiz 2023 yılında, en yüksek yerlilik oranına sahip olacak şekilde 5G’yi kullanıyor olmak” dedi.

“Teknoloji, 6G ile tamamen dijital ve bağlantılı bir dünyaya doğru evrilecek.” 

Çalıştayda ‘Dikey sektörlerde IoT Etkileri’ konulu panele katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Haberleşme Genel Müdür Yardımcımız Esma Dilek, konuşmasında 6G yolculuğu, 6G IoT uygulamaları, 6G’nin ulaştırma ve haberleşmeye etkileri ile gelecek planlarımıza ilişkin konulara değindi. 

Tüm sektörlerdeki teknolojik gelişmelere doğrudan katkı sunan, mobil haberleşme teknolojilerinin 0G'den 6G'ye kadar olan değişim yolculuğuna değinen Dilek, “Günümüzde 4G ve 5G’nin sunduğu teknolojik fırsatlar, 6G ile çok daha ileri seviyelere taşınarak tamamen dijital ve bağlantılı bir dünyaya doğru evrilecek.  6G’nin gelişmesi ve gerçekleşmesi ile şu anda ütopik gördüğümüz pek çok uygulamanın, 2030’larda günlük hayatımızın bir parçası olması mümkün olacak” dedi.

“6G herkesin heyecanla beklediği bir çözüm olacak”

Dilek, 5G’nin dünya çapında hızla yaygınlaşması ile birlikte, 2030 yılı ve sonrasında toplum ve iş dünyasının ihtiyaçlarına 6G’nin cevap vermesinin beklendiğine değindi.
Bilgi üretebilen ve internet üzerinden bunu paylaşabilen tüm bilgi işlem cihazlarını, makineleri, nesneleri, hayvanları ve hatta insanları birbirine bağlayan teknoloji olan Nesnelerin İnterneti’nin (IoT), çok sayıda birbirine bağlı cihazın, büyük ölçekli makine iletişiminin de 6G vasıtasıyla insan müdahalesine ihtiyaç olmaksızın sağlanabileceğini belirten Dilek, “İnsanlar, cihazlar, sensörler ve benzeri tüm araçlar arasında bağlantıyı sağlayarak Herşeyin İnterneti (IoE)’nin hayata geçirilebilmesi ve akıllı dijital dünya taleplerinin karşılanmasında;  6G, herkesin heyecanla beklediği bir çözüm olacak.” dedi.

“6G kablosuz dünyanın sinir sistemi olacak.”

Bugünden, 6G’nin tamamen altıncı his haberleşmesi olacağı öngörülmekte şeklinde konuşmasını sürdüren Esma Dilek, 6G’nin ulaşım alanında da çok büyük etkileri olacağının altını çizdi. “6G; enerji, kaynaklar ve emisyonlar üzerindeki ayak izinin azaltılması ile toplumun ve endüstrinin diğer alanlarında sürdürülebilirliği geliştirmeyi içeren konularda da iddialı rol oynuyor.” diyen Dilek şöyle devam etti:

“Akıllı ulaşıma baktığımızda; 6G ile sensörler, araç içi bilgi ve haberleşme sistemleri ile donatılmış araçların uzaktan izlenebilmesi, yönetilebilmesi ve pek çok konuda bilgilendirilebilmesi, anlık yönlendirilebilmesi sağlanacak. Akıllı ulaşım sistemlerinin olmazsa olmazının gerçek zamanlı veri ve verinin iletim hızı olacağı düşünüldüğünde, buradaki baş rol oyuncusu 6G olacak. Zira haberleşme teknolojilerinin olmadığı bir AUS’tan söz etmek mümkün değil.”

Ulaştırma ve haberleşmede 6G teknolojisinden şehir içi ve şehirlerarası ulaşım, uluslararası taşımacılık, akıllı trafik yönetimi, yarı otonom araçlar, yüksek hızlı hareketlilik, akıllı/otonom lojistik, İHA’lar ve uydu haberleşme ile denizcilikte otonom gemiler ve limanlarda da yararlanılacağına işaret eden Esma Dilek, “Gelecekte 6G kablosuz yeni nesil bilgi ve iletişim sistemleri, Nesnelerin İnternetinden, bilgiyi temsil etme, veriyi işleme ve karar alma becerisine sahip işlevler olarak tanımlanan Zeka İnternetine geçişi sağlayacak. 6G kablosuz dünyanın sinir sistemi olacak” diyerek konuşmasını tamamladı.


Fotoğraflar