Türkiye’nin 8’inci Uydusu Uzayda - HABERLER - Haberleşme Genel Müdürlüğü

Türkiye’nin 8’inci Uydusu Uzayda

Türkiye'nin yeni haberleşme uydusu Türksat 5B, saat 06.58'de ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Fırlatma sırasında Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Türksat Genel Müdürlüğü'nde bir tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla gerçekleşen törene bir video mesaj gönderdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, video mesajında “Türksat 5B uydumuzun ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ülkemizin en güçlü ve en yüksek kapasiteli haberleşme uydusu olan Türksat 5B2yi uzaya fırlattık. Bu uydu projemizde de yine Space X firmasının Falcon 9 roketini tercih ettik” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türksat 5B uydusunun Cape Canaveral Üssü'nden uzaya fırlatılma anını canlı izledi. Törende konuşan Karaismailoğlu, yaklaşık 20 yıl önce hayal bile edilemeyen projelerin bir bir gerçekleştiğini belirtti. Kara yolu, deniz yolu, demir yolu ve uzay vatanda da projelerin gerçekleştiğini aktaran Karaismailoğlu, bu yılın başında Türksat 5A'nın uzaya uğurlandığını ve Haziran’da hizmete alındığını söyledi. 

“Önümüzdeki Yıl Türksat 6A Konuşulmaya Başlanacak” 

Türksat’ın gelişerek, çalışmalarına devam ettiğini kaydeden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, önümüzdeki yıl da 6A'nın konuşulmaya başlanacağının altını çizdi. İmalat ve test çalışmaları süren Türksat 6A'nın fırlatılmasıyla Türkiye’nin, dünyada kendi uydusunu üreterek, uzayda temsil edilen ilk 10 ülke arasında yer alınacağını vurgulayan Karaismailoğlu, “Bütün sektörlerde olduğu gibi uzayda da varlığımızı gücümüzü, büyük, güçlü Türkiye'yi tüm dünyaya hissettirmeye başladık” dedi. 

164 Günlük Yolculuk Başladı 

Türsat 5B'nin saat 6.58'de fırlatıldığını belirten Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Türksat 5B, 164 günlük yolculuğa çıktı. 2022 Haziran ayında hizmete girecek uydunun fırlatılmasında, ilk 2 dakika önemliydi, onu atlattık. Bir de 30'uncu dakika önemli, ondan sonra yolculuk sorunsuz şekilde devam edecek. Bakanlık olarak biz, insan, yük ve veri taşıyoruz. Bunları en kısa, güvenli, konforlu ve ekonomik şekilde vatandaşa ulaştırırsak, görevimizi o kadar iyi yapmış oluruz. O yüzden yatırımlara devam etmemiz gerekiyor. Türksat 5B ile deniz, hava ve karasal olarak ulaşamadığımız tüm bölgelere ulaşmış olacağız.” 

“Türksat 6A İle Kapsama Alanı Artarak Devam Edecek” 

Kapsama alanı açısından dünyanın üçte birinden fazlasına hitap eden uydu kapasitesine sahip olunduğuna dikkati çeken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A’nın televizyon yayıncılığı konusunda dünyanın yüzde 30'undan fazlasına hizmet verdiğini söyledi. Veri iletişiminin ağırlıklı olduğu Türksat 5B'nin ise Basra Körfezi, Kızıl Deniz, Kuzey ve Güney Afrika'da ve Nijerya gibi bölgelerde hizmet vereceğini belirten Karaismailoğlu, Türksat 6A ile kapsama alanının artarak devam edeceğini ifade etti.

Türksat 5B’de İki Yerli ve Milli Komponent Bulunuyor 

Türksat 5B'de iki yerli ve milli komponent bulunduğuna vurgu yapan Karaismailoğlu, “İlk defa uzayda yerli ve milli komponentleri olan uydu faaliyet gösterecek. Ama bizim için asıl önemli olan tamamen yerli ve milli uydu Türksat 6A. Teknolojideki yerli ve milli katkımız artarak devam edecek. Özellikle 5G’yi tamamen yerli ve milli altyapıyla kullanmak istiyoruz. Peşinden 6G’yi planlıyoruz. Özellikle teknolojiyi üreten, geliştiren ve ihraç eden ülke haline gelmek için gençlerin ilgisi bizim için çok kıymetli” dedi.
 
Veri İletim Kapasitesi 20 Kat Artacak 

Son 20 yılda yaşanan dönüşümün önemli olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, denizde, karada, demir yolarında ve uzay vatanda Türkiye’nin gücünü bütün dünyanın gördüğünü belirtti. Bölgesinde lider, dünyada da söz sahibi ülke olmaya devam edileceğinin altını çizen Karaismailoğlu, gençlere vatan, millet ve gelecek için çalışmalara ve hayal ettiklerini planlayarak gerçekleştirmeye devam etmelerini söyledi. Türksat 5B'nin en önemli özelliklerinden birinin veri iletim kapasitesini 20 kat artıracağını dile getiren Karaismailoğlu, karasal anlamda da çalışmaların devam ettiğini söyledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “42 derece doğu yörüngesine yerleşecek olan Türksat 5B uydusu, kritik aşamalarını tamamlayarak, yolcuğuna başladı. Haziran ayında yörüngesine yerleşecek ve 1,5 aylık test sürecinin ardından faaliyetlerine başlayacak”

Fotoğraflar