Türkiye, Yerli ve Milli eSIM Teknolojisi Geliştiren İlk Ülkelerden Biri Oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yerleşkesinde düzenlenen eSIM tanıtım toplantısının açılışında konuştu.

Sözlerine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının insanların yaşam tarzında yol açtığı önemli değişiklikleri anımsatarak başlayan Karaismailoğlu, projeleri ve hizmetleri sağlık tedbirlerini uygulayarak sürdürdüklerini vurguladı. Karaismailoğlu, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu süreçte yaşam tarzımızın uğradığı değişiklik, teknoloji ve dijitalleşme konusunda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli değişikliklere yol açtı. Salgından dolayı oluşan karantina süreçleri, uzaktan eğitim, e-ticaret ve uzaktan çalışma gibi uygulamaların kullanımında artışa sebep oldu. Bakanlık olarak iletişimde yükselen talebi ve artan kapasite kullanımını en iyi şekilde karşılamak için gerekli tüm tedbirleri aldık. İnternet ve haberleşme sistemlerimizi artan ihtiyaçlar doğrultusunda halkımızın ve iş dünyamızın kesintisiz ve sorunsuz bir şekilde kullanabilmesi için büyük bir gayret gösterdik.”

2020 yılında bilişim sektörü büyüme oranının yüzde 14'e yaklaştığını belirten Karaismailoğlu, ücret tarifelerinde ciddi ucuzlamalar olduğunu ifade etti. 

Geleceğin lider ülkelerinin özellikle haberleşme ve bilişimde kendi teknolojilerini üreten bu anlamda kendine yeten ve teknoloji ihraç edebilen ülkeler olacağını anlatan Karaismailoğlu, “Bu nedenle ülkemizin veri ulaştırmada yetkinliklerini ve hizmet kalitesini artırırken dikkat ettiğimiz bir başka husus da kullandığımız teknolojilerin yerlilik ve millilik oranını yükseltmek oldu. Bilgi ve iletişim sektöründe artan talebi karşılarken aynı zamanda yerlilik ve millilik oranını artırmak için adeta seferberlik ilan ettik. 4,5G şebekelerinin ilk yatırım döneminde ancak yüzde 1 olan sektördeki yerlilik ve millilik oranımızı hızla artırmaya gayret ettik. 2019 yılı sonu itibariyle bilişim sektörümüzdeki yerlilik oranımızı yüzde 23’lere çıkardık.  Önümüzdeki dönemde yeni haberleşme Türksat 5A ve Türksat 5B’yi uzaya gönderiyoruz. Bu iki uyduyu takiben ilk ve yerli milli uydumuz Türksat 6A’yıı yörüngeye yerleştireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kendi ürettiği uydu ile uzayda iddialı bir şekilde yerini alırken, ülkemizin kendi kaderini kendi çizen bir lider ülke olduğunun da en güzel nişanesi olacaktır” dedi.

Karaismailoğlu, siber vatanda çok daha etkin ve güvenli olmak için böylesi büyük ve güçlü adımlarla yola devam edeceklerini kaydetti.

Bugün, yerli ve milli teknoloji kullanımının artırılması hedefleri doğrultusunda ortaya konulan çalışmanın sonuçlarından birine daha şahit olduklarını söyleyen Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yüzde yüz yerli ve milli olan eSIM uygulamasını kamuoyuna tanıtmanın haklı gururunu yaşıyoruz. eSIM uygulamasında emeği geçen tüm kişi kurum ve kuruluşlara şahsım ve bakanlığım adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün tanıtımını yapmakta olduğumuz eSIM sistemlerine yönelik ilgili sunucuların ülkemizde konuşlandırılması, yerlilik şartı ve GSM standartlarının uyum konusundaki düzenlemesi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'muz tarafından yapılmıştır. eSIM uygulaması ile SIM özelliği olan cihazlarda yer alacak güvenli bir çip marifetiyle uzaktan yüklenebilecek ve yönetilebilecektir. Bu teknolojiyle SIM kartlarının sağladığının üzerinde güvenlik ve koruma seviyesi sağlanabilecek.”

eSIM uygulamasının hem makinalar arası hem de tüketici cihazlarında ciddi erişim ve kullanım kolaylıkları sağlayacağını bildiren Karaismailoğlu şu ifadeleri kullandı: 

“eSIM uygulaması uzaktan yüklenebildiği gibi aboneler, operatör değişikliklerini bayilere gitmeden yapılabilecekler. Bu konuda cihaz tedarikten kaynaklı maliyetler ortadan kalkacaktır. eSIM teknolojisi sayesinde SIM özelliği kullanan araç ve cihazlardaki titreşim, darbe ve nem gibi problemlerden etkilenmeyecektir. Cep telefonlarımızda eSIM ile SIM kart almak, stoklamak ve takmak gibi sorunlar bertaraf edilecek, maliyetler ortadan kaldırılarak sistem uzaktan erişimle yüklenebilecek. Akıllı telefon üretiminde eSIM ile kazanılan alanlar pil ve diğer bileşenler lehine kullanılacak. eSIM ile yılda 6 milyardan fazla üretim yapılan SIM kartların çevreye olan olumsuz etkileri de ortadan kaldırılacak. Yeni uygulama ile hassas SIM kartı bilgileri yurt dışına çıkmadan yerel olarak kullanılacak ve bilgi güvenliği sağlanmış olacak. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak, operatörlere ait hassas bilgilerin yaşam döngüsü tamamen Türkiye’de olacaktır. Böylece Türkiye’nin hassas verileri tamamen Türkiye’nin kontrolünde olacaktır.”

Karaismailoğlu, eSIM sayesinde araçların bakım- onarım, lojistik, hareketlilik, takip imkânları ve makinaları arası etkileşim kapasitelerinin çok daha fazla artacağına dikkati çekerek, araçlarda acil durum araması için kullanılan eCall sisteminin eSIM ile birlikte yaygınlaşacağını belirtti.

Araçlarda yaygınlaşacak kaza önleme ve acil uyarı sistemleri gibi akıllı sistemlerin gelişiminin de önünün açılacağına dikkati çeken Karaismailoğlu,  "Cep telefonu kullanıcılarının operatör değişimlerindeki erişim problemleri de ortadan kalkacak, aynı cihazda birden fazla abonelik birlikte kullanılabilecek. Yurt dışı seyahatlerde, gidilecek ülkeye ait operatörden belli zaman dilimleri için bulunduğu ülkeden profil alınabilecek ve seyahat sırasında profil aktive ederek kullanılabilecek. eSIM, günümüzde akıllı telefonlardan, giyilebilir teknolojilere, makinalar arası iletişimden birçok endüstriyel ürüne kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahip olacak. eSIM hizmeti, 2021'den itibaren yaygın bir şekilde uygulanmaya başlayacak" şeklinde konuştu.

Türkiye’nin veri ulaştırma ve internet teknolojileri anlamında yakın gelecekte çok önemli aşamalar kaydedeceğini dile getiren Karaismailoğlu, bu alana stratejik bir odak olarak yaklaştıklarını, büyüme ve gelişmenin merkezinde olduğu gerçeğine uygun olarak hareket ettiklerini hatırlattı. Karaismailoğlu, Türkiye gibi haberleşme ve bilişimde büyük hedefleri olan bir ülke olarak sektörde her türlü kanun ve yönetmelik düzenlemesine riayet edilmesi konusunda takipçi olduklarının altını çizdi.

Sosyal medya kuruluşlarıyla ilgili yasal düzenlemeye değinen Karaismailoğlu, mevzuata uyum sağlamak yönünde adım atan sosyal medya kuruluşlarını takdirle karşıladıklarını, aynı özen ve hassasiyeti en kısa zamanda diğer kuruluşlardan da beklediklerini söyledi.

Karaismailoğlu, eSIM uygulamasının yeni teknolojik açılımların, buluşların ve gelişmelerin başlangıcı olmasını temenni etti.

Açılış konuşmalarının ardından Bakan Karaismailoğlu, eSIM uygulamasının bulunduğu telefonla Kule A.Ş. Teknik Operasyonlar Direktörü Burhan Kandemir, Ankara-Niğde Otoyolu Ana Kontrol Merkezi'nden ERG Trafik Yol Güvenlik Müdürü Mustafa Akbaş ve Malta Bayraklı "Atlantis Alhambra" gemisi kaptanı Orhan Kasap ile görüşme gerçekleştirdi.

Fotoğraflar