TÜRKSAT 5A’nın Yörüngesine Yolculuğu Devam Ediyor

Türkiye’nin 5. Nesil haberleşme uydusu Türksat 5A, Falcon 9 roketiyle 8 Ocak'ta saat 05.15'te Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da canlı bağlantıyla katıldığı törenle başarılı bir şekilde uzaya fırlatılmıştı. Uydu, fırlatmadan yaklaşık yarım saat sonra kapsülden tamamen ayrılarak yörünge yolculuğunu sürdürmüş, ilk sinyalin alınmasıyla fırlatmanın başarılı bir şekilde gerçekleştiği görülmüştü. Türksat 5A’nın uzaydaki yörüngesine olan yolculuğu 140 gün sürecek. 
Uydunun yörüngesine oturmasının ardından, kontrolü Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu'na devredilecek ve buradan gönderilecek komutlarla uydu yaklaşık bir ay boyunca performans testlerine tabi tutulacak. Testlerin başarıyla sonuçlanmasının ardından Türksat 5A'nın bu yılın ikinci çeyreği içinde hizmete başlaması hedefleniyor.

Türksat 5A’nın Özellikleri

Türksat 5A uydusu, Eylül 2011’de yapılan antlaşmaya yönelik olarak, Türksat and Turkish Aerospace Industries (TAI) tarafından Türkiye'de geliştirilen uydudur. TAI'nin Ankara yerleşkesindeki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) biriminde, en az yüzde 20 yerli ve milli kaynaklarla Airbus firması ile iş birliği sonucunda geliştirilmiş ilk yerli teknolojilerin de kullanıldığı iletişim uydusudur.
Tamamen elektrikli itki sistemine sahip Türksat 5A'nın, istasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecektir.
Türksat 5A'da kullanılan yeni teknolojiler, uydunun ömrünün kayda değer şekilde artmasına ve fırlatma ağırlığının azaltılmasına imkân sağlamıştır.
Uydu tamamen 12 kilowatt elektrik güç birimi ile çalışacak Eurostar-3000EOR sistemi üstüne kurulmuş ve fırlatma ağırlığı 3,5 ton ağırlığa sahip olup, yörünge yerleşimi olarak 31 derece Doğu yörüngesi hedeflenmiştir.
 Uydunun fırlatılmasında roket tercihi olarak Falcon 9 roketi tercih edilmiştir ve Türksat 5A’nın yörüngeye yerleşmesi yaklaşık 4 ay sürecektir. 
Uydu, manevra ömrüyle 31 derece doğu yörüngesindeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak olup, yörünge görev süresi olarak 30 yıl olarak belirlenmiştir. Ömrünün uzun olması dolayısıyla uydu, daha kapsamlı operasyonlar gerçekleştirebilecektir.
Türkiye'nin 5'inci nesil uydusu Türksat 5A'nın önceki jenerasyonlara göre kapasitesi %45 daha fazla olacaktır.
Türksat 5A'nın, sabit yörüngeye 31 derece doğu meridyeni yayın bandı içinde oturmasıyla, Türkiye'nin uzaydaki aktif haberleşme uydusu sayısı 4'e, toplam uydu sayısı ise 7'ye çıkacaktır.

Uydu Hangi Yenilikleri Getiriyor?

Türksat 5A, Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i kapsayan geniş bir coğrafyada, TV yayıncılığı ve veri haberleşme hizmetleri sunacaktır.
Türkiye'nin yeni Ku Bandı'nı kullanan öncü ülkelerden birisi olmasını sağlayacak Türksat 5A, 12 kilowat güçle, çok daha kaliteli TV yayıncılığı ve haberleşme hizmeti sağlayacaktır.
Türksat 5A’nın görevine başlamasıyla frekans yükselecek ve daha yoğun bir haberleşme ve veri aktarımı mümkün olacaktır.
 Ku Bant, haberleşmede yüksek frekansla veri iletme hacmini genişletecektir. 
Uydunun, 31 Derece Doğu yörüngesine yerleşmesi sayesinde hizmet alanı batıya doğru genişleyecek, batı yönünde internet üzerinden daha fazla data ve haberleşme imkânı doğacaktır. Bu sayede tek uydudan daha geniş bir coğrafyada internet hizmeti verilebilecektir.

Fotoğraflar