TÜRKSAT 5A Uydusu Hizmet Vermeye Başladı

Ocak ayında uzaya fırlatılan Türksat 5A Haberleşme Uydusu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla Türksat AŞ'nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenen törenle dünyaya hizmet vermeye başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  "Türksat 5A Hizmete Alma Töreni"nde yaptığı konuşmada, iletişim ve haberleşmede tüm yenilikleri halkın hizmetine sunarak, gençlerin her türlü veriye daha hızlı ve sağlıklı şekilde ulaşabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Hizmete giren Türksat 5A uydusunun, 8 Ocak'ta başladığı yolculuğunu 4 Mayıs'ta 31 derece doğu yörüngesine ulaşmasıyla tamamladığını aktaran Karaismailoğlu, 1,5 ay süren test ve devreye alma çalışmalarının ardından  hizmet vermeye hazır hale geldiğini ifade etti.

“Türksat 5A, Türksat’ın en kapasiteli uydusudur”

"Türkiye'de iletişim altyapısını geleceğe uygun biçimde kurmamıza katkı sunacak Türksat 5A, 1728 megahertz kapasitesiyle Ku-bantta Türksat uydu filosunun en kapasiteli uydusudur. Önceki haberleşme uydularımıza göre yüzde 30 daha fazla kapasiteye sahip." diyen Karaismailoğlu, Türksat 5A'nın Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i kapsayan 3 kıtaya yayılan geniş coğrafyada televizyon ve veri haberleşme hizmeti vereceğini kaydetti.

Karaismailoğlu, uydunun özellikle "MENA bölgesi" olarak tanımlanan Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde TV yayıncılık sektörünün gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
"Böylece ülkemizin yerli ve milli yayıncılığın ülke sınırlarının ötesinde, dünya çapında daha etkin varlık göstermesine de önemli katkılar sunacak. İlk defa kullanılacak yeni Ku-bant üzerinden verilecek özel servislerle uydu haberleşme servislerinin katma değeri artacak. Yine ilk defa denenen elektrikli itki sistemine sahip olacak uydumuz, çok daha kaliteli ve uzun ömürlü yayıncılık hizmetine katkı sağlayacak. Türksat 5A haberleşme uydumuz, 35 yıl süreyle hizmet verip, yörünge ve frekans haklarımızı koruyacak."

"Türksat 5B'nin tasarım ve üretim aşamaları başarıyla devam ediyor"

Beşinci nesil haberleşme uydularından bir diğeri olan Türksat 5B'nin tasarım ve üretim aşamalarının başarıyla devam ettiğini anlatan Karaismailoğlu, Türksat 5B'nin sistem seviyesi, son fonksiyonel ve sistem testlerinin, Türksat uzmanları tarafından yürütüldüğünü bildirdi.

Türksat 5B'nin de bu yılın son çeyreğinde SpaceX Falcon9 roketiyle uzaya gönderileceğini dile getiren Karaismailoğlu, ülkenin haberleşme uyduları arasında faydalı yük kapasitesi en güçlü uydusu olacak Türksat 5B'nin yörüngeye girmesiyle halen görev yapan Türksat 3A ve Türksat 4A uydularının yedekliğini yürütürken, Ku-bant kapasitesinin de artacağını belirtti.

Karaismailoğlu, Türksat 5B ile Ka-bant veri iletim kapasitesinin ise 15 kattan fazla artacağına işaret ederek, 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek uydunun ömrü 35 yıldan fazla olacağını söyledi.

"Türksat 6A'nın montaj, entegrasyon ve testleri devam ediyor"

Türksat 5A ve 5B haberleşme uydularının devreye girmesiyle Türksat AŞ haberleşme uydusu filosundaki aktif uydu sayının 7'ye çıkacağını belirten Karaismailoğlu, milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın montaj, entegrasyon ve testleri Ankara'daki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezinde devam ettiğini kaydetti.

Karaismailoğlu, "Türksat 6A'nın mühendislik modeli entegrasyon faaliyetleri tamamlandı, çevresel test aşamaları devam ediyor. 2022'de uzaya göndermeyi planladığımız Türksat 6A ile ülkemiz, dünya üzerinde haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yerini alacak." diye konuştu.

"Bizim insanımız, hedef gösterildiğinde, imkan ve moral verildiğinde, vatanı ve milleti için canla başla çalışıp sonuca ulaşıncaya kadar tüm gücünü harcar"

Türksat'ın yürüttüğü haberleşme uydularının tasarım, entegrasyon, fırlatma ve işletme faaliyetleriyle Milli Uzay Programı'ndaki "uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağı geliştirilmesi" hedefine de önemli katkılar sağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, "Bizim insanımız, hedef gösterildiğinde, imkan ve moral verildiğinde, vatanı ve milleti için canla başla çalışıp sonuca ulaşıncaya kadar tüm gücünü harcar." ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde bir taraftan kara, hava, demir ve deniz yollarında ülkeyi şaha kaldıran projelere imza atarken; diğer taraftan uydu ve uzay konusundaki atılımlarla da bölgede lider, dünyada da önde gelen ülkeler arasında yer alınacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Türksat 5A Uydusu Hizmete Alma Töreni'nde yaptığı konuşmada, uydunun ülkeye, millete ve bu imkandan yararlanacak tüm sektörlere hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, yaklaşık 4 yıllık bir emeğin ürünü olan uydunun hizmete girmesinde emeği geçen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile ilgili kurumları ve çalışanlarını tebrik etti.

"Kökten değişime yol açan bu çağın adı dijital çağ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın yeni bir çağa geçişin sancılarını yaşadığını, doğrudan üretim ilişkilerine dahil olan ve üretim biçiminin kökten değişimine yol açan bu çağın adının, "dijital çağ" olduğunu dile getirdi.

Türksat 5A Uydusunun, Türkiye ile birlikte Avrupa, Akdeniz, Ege, Karadeniz, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta, Batı ve Güney Afrika bölgelerini kapsayan geniş bir coğrafyaya hizmet vereceğini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Televizyon yayıncılığı ve veri hizmetleri konusunda kaliteli hizmet sunma kapasitesine sahip Türksat 5A, sağlayacağı yüksek katma değerle kendi alanında gerçekten çok önemli bir projedir. Manevra ömrü 35 yıl olarak hesaplanan Türksat 5A ile hem uydu iletişim kapasitemizi arttırıyor hem mevcut uydularımızı yedekliyor hem de yörünge haklarımızı garanti altına alıyoruz. Şimdi sıra Türksat 5B uydumuzda. Tasarım ve üretim aşamaları başarıyla tamamlanan Türksat 5B uydumuzun testleri sürüyor. Amacımız bu uydumuzu, yılın son çeyreğinde yine Falcon 9 roketiyle uzaya göndermektir. Faydalı yük kapasitesi bugüne kadarki uyduların tamamından fazla olacak Türksat 5B'nin hizmete girmesiyle, veri iletişim kapasitemiz 15 kat artacaktır. Doğu yörüngesindeki frekans ve yörünge haklarımızın korunması bakımından da önemli olan Türksat 5B'nin manevra ömrünün de 35 yılın üzerinde olacağı öngörülmektedir. Tabii bununla kalmıyoruz. Yaklaşık 5 yıl önce, milli haberleşme uydu projemizi, imza törenine bizzat şahitlik ederek başlatmıştık. Bu çerçevede, TÜBİTAK, TÜRKSAT, Aselsan, TUSAŞ, CTECH gibi çok sayıda kurum ve kuruluşumuzun katkısıyla Türksat 6A uydumuzu da ürettik. Test aşamasına gelen bu uydumuzu önümüzdeki yıl uzaya fırlatmayı planlıyoruz. Böylece Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecektir. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum."

Konuşmanın ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler tarafından butona basılarak, Türksat 5A uydusu hizmete alındı.

Törene, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok katıldı.

Fotoğraflar