TÜRKSAT 5A Yolculuğunun 4’de 3’ünü Tamamladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin uydu ve uzay yolculuğu ile TÜRKSAT 5A, 5B ve 6A uydularına ilişkin son gelişmeleri, TÜRKSAT AŞ Gölbaşı Yerleşkesi'nde düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Türkiye'nin uydu teknolojilerinde olduğu gibi uzay çalışmaları alanında da hızını yükselttiği bugünlerde, yeni ve yerli haberleşme uydularının üretim, entegrasyon, test ve fırlatma süreçlerinin iç içe yaşandığını anlatan Karaismailoğlu, ülkenin artık uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası oyuncu olma yolunda olduğunu vurguladı. Karaismailoğlu, yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri noktasında, stratejik haberleşme sistemlerini sürekli güncelleyerek, zamanın gereği olan yenilikleri vatandaşlara dünyayla eş zamanlı sunduklarını söyledi.

Uydular üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığıyla internet erişiminde ve diğer katma değerli uydu hizmetleriyle bölgede lider, dünyada marka değeri yüksek ülke olmak istediklerini belirten Karaismailoğlu, ülkenin kara, hava, demir ve deniz ulaşımı kadar uydu iletişimiyle uzaydaki güç ve etkinliğinin de çok önemli ve hayati olduğunu dile getirdi.

'TÜRKSAT 5A, Mayıs’ta 31 Derece Doğu Yörüngesine Ulaşacak'

Bakan Karaismailoğlu, Ocak ayı başında başarı ile fırlatılan TÜRKSAT 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiğini kaydederek, "Ekvator'dan 35 bin 160 kilometre uzaklığa ulaşan TÜRKSAT 5A, yolculuğunun 4'te 3'ünü tamamladı. Uydumuz, mayıs ayının ilk haftasında 31 derece doğu yörüngesine ulaşacaktır. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde Türkiye ile birlikte Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı ve Güney Afrika’nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz'i kapsama altına alacaktır. Uydumuz, televizyon yayıncılığı ile birlikte veri haberleşme hizmetinde, ülkemizi dünyada 'Ku Band' kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacaktır. Elektrik itki sistemi ile çok daha kaliteli TV yayıncılık ve haberleşme hizmeti verecek olan TÜRKSAT 5A, 30 yıl süre ile bu görevini yerine getirecektir" dedi. 

“TÜRKSAT 5B’yi Bu Yılın 4'üncü Çeyreğinde Uzaya Fırlatacağız”

Bakan Karaismailoğlu, üretim süreçlerinde sona yaklaşılan TÜRKSAT 5B haberleşme uydusunu da bu yılın 4'üncü çeyreğinde uzaya fırlatacaklarını söyledi. Karaismailoğlu, "42 derece doğu yörüngesine göndereceğimiz TÜRKSAT 5B'nin önde gelen özelliklerinden birisi de Ka-Band veri haberleşme kapasitemizi 15 kat daha artıracak olmasıdır. Bu özelliği ile TÜRKSAT 5B haberleşme uydumuz, kara, hava ve deniz araçlarına gelişmiş veri haberleşme hizmeti verecektir. Bu şekilde ticari gemi ve hava ulaşım pazarına odaklanacaktır. TÜRKSAT 5B ile Orta Doğu'nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkeleri kapsama alanında yer alacaktır" diye konuştu.

Karaismailoğlu, TÜRKSAT 6A yerli haberleşme uydusunun da üretim ve entegrasyon süreçlerinin yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, "TÜRKSAT 6A’yı 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz" dedi. 

"e-Devlet Kapısı 54 Milyon Kullanıcıya Ulaştı"

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinin, evden ve uzaktan çalışmayı yaygınlaştırdığını, uzaktan eğitim ve e-ticaret uygulamalarının da yoğunlaştığını belirten Karaismailoğlu, bu süreçte evinden çıkamayan vatandaşın devlet ve kurumsal hizmetlere ulaşmasında, TÜRKSAT tarafından koordine edilen "e-Devlet Kapısı"nın büyük görevler üstlendiğine dikkat çekti.

Bakan Karaismailoğlu, TÜRKSAT tarafından koordine edilen e-Devlet Kapısı'nın 54 milyon kullanıcıya ulaştığını söyleyerek, "778 kurum ve dakikada ortalama 4 bin kişinin giriş yaptığı e-Devlet Kapısının günlük giriş ortalaması 6 milyonu aşmaktadır. TÜRKSAT AŞ, uydu işletmeciliği ile birlikte olağanüstü durumlarda uydu hizmetlerinin yedeklilik merkezlerini geliştiriyor. TÜRKSAT'a ait uydu kontrol ve yer istasyonları, frekans gözlem, TV uplink, teleport ve Ka-Band uydu sistemleri faaliyetlerinin yürütülmesi için de Gölbaşı yerleşkesinden farklı bir noktada yedeklilik sistemi kurulması sürdürülüyor. Kahramankazan'daki Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde alınan arsanın proje çalışmaları ilerlerken, bir yandan da Ka-Band anten üretimi ve montaj devam ediyor” diye konuştu.

Türkiye'nin ulaştırma ve haberleşme altyapısına büyük bir önem verdiklerini ve bu alana devlet bütçesinden önemli bir pay ayrıldığını kaydeden Karaismailoğlu, bunun nedeninin, ülkenin parlak geleceğini, ulaştırmada, lojistikte, uydu ve internet teknolojilerinde kuracağı sağlam temeller üzerine inşa etmeleri olduğunu söyledi.

"Tüm bu alanlarda yaptığımız 1 triyon 86 milyar liralık yatırımımız şimdiden önemli ölçüde geri dönmekte, her alanda ekonomimize can suyu olmaktadır." diyen Karaismailoğlu, sanayi, tarım, ihracat ve teknoloji gelişirken lojistik açıdan da bölgesel liderliği tesis ettiklerinin altını çizdi.

Fotoğraflar