"Uydu Teknolojileri Haftası" Başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın öncülüğünde Türkiye'de ilk kez düzenlenecek “Uydu Teknolojileri Haftası”, 7-9 Ocak tarihleri arasında hibrit olarak gerçekleştirilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın vizyonu doğrultusunda sektör paydaşlarının karşılıklı bilgi alışverişinin ve ilişki ağlarının geliştirilmesine katkı sağlamak üzere düzenlenecek "Uydu Teknolojileri Haftası"nda yerli ve yabancı binlerce katılımcı tek bir çatı altında bir araya gelecek.

5A uydumuz uzaya fırlatılacak

Bakanlık öncülüğünde Türkiye'de ilk kez düzenlenecek Uydu Teknolojileri Haftası’nın bir diğer önemli olayı ise Türksat 5A uydusunun hizmet vereceği yörüngesine fırlatma faaliyetini de içinde barındırması olacak. 

Etkinliğin ikinci günü olan 8 Ocak Cuma sabahı saat 04.28'de fırlatma etkinliği gerçekleştirilecek.

“Uzay teknolojisinin önemi artıyor"

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hızla sürdüğü 21. yüzyılda bilişim teknolojisi, biyoteknoloji ve alternatif enerji teknolojileri ile uzay teknolojisinin de öneminin arttığını bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hızla sürdüğü 21’inci yüzyılda bilişim teknolojisi, biyoteknoloji ve alternatif enerji teknolojileri ile birlikte uzay teknolojisinin de önemi artmaktadır. Türkiye’nin mevcut gücü ve potansiyelini göz önüne alarak, hangi uzay alanlarının geleceğe dönük büyüme için en yüksek potansiyeli vaat edebileceğini ve Türk uzay sektörünün bu büyümeden elde edeceği avantajların neler olabileceği haftamızın ana temasını oluşturacaktır."

Fotoğraflar