Yerli ve Millî Haberleşmede Tarihi Adım

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRKSAT ile ASELSAN arasında imzalanan Ka Bant Millî Uydu Haberleşme HUB Sistemi ve Modem Geliştirilmesi Projesi imza törenine katıldı.

Karaismailoğlu törende yaptığı konuşmada “Türkiye, doğusu ile batısı arasındaki kalkınmayı eşit dağıtacak bir ulaştırma ve haberleşme sistemini hayata geçirerek, bütünsel kalkınma hedeflerine doğru ilerlemektedir” dedi.

Ülkemiz geleceğe hazırlanırken, gözümüzü uzaya dikmemiz tesadüf değildir diyen Karaismailoğlu, “2021 yılı ile birlikte ülkemizdeki uzay çalışmaları baş döndürücü bir hız kazanmıştır. 5. Nesil elektrikli itki sistemli TÜRKSAT 5A uydumuz, yörüngesine doğru yolculuğuna devam etmektedir. 5A uydumuz yörüngesine ulaştıktan sonra testleri yapılarak teslim alınacak ve haziran ayı itibariyle çalışmaya başlayacaktır. Uydumuzun elektrikli itki motorları kullanılarak yörüngeye yükseltme operasyonları başarıyla yapılmıştır.” şeklinde konuştu.  

“Uzayda izi olan ülkelerin, dünyadaki gücünün artacağına inanıyoruz.”

Türkiye’nin bugün, kendi uydularını geliştirme ve test edebilme düzeyine geldiğinin altını çizen Karaismailoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da 9 Şubat 2021’de başlattığı ‘Türkiye’nin Millî Uzay Programı’, uydu ve uzay çalışmalarımıza ivme kazandırmıştır. TÜRKSAT 5B uydusunun üretim çalışmaları planlanan takvime uygun olarak devam etmektedir. Bu uydumuzu da 2021 yılının ikinci yarısında uzaya göndermeyi planlıyoruz. Yerli ve millî imkanlarla üretmekte olduğumuz ilk haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A, 2022’de uzaydaki yerini alacaktır. Millî Uzay Programı kapsamında yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet gücümüzü geliştiriyoruz. Uzayda izi olan ülkelerin, dünyadaki gücünün artacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.  

“Katma değerli uydu hizmetleri ve millî haberleşme alanında millîleşme ve yerlileşme adına tarihi bir adım atıyoruz.” 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Bugün, TÜRKSAT ile Aselsan arasında imzalanan Ka Bant Millî Haberleşme HUB Sistemi ve Modem Geliştirme Projesi ile katma değerli uydu hizmetleri ve millî haberleşme alanında millîleşme ve yerlileşme adına tarihi bir adım atıyoruz. HUB sistemi ve modemlerini yerli ve millî imkanlarla üreteceğiz” dedi.                

Türkiye’nin iki önemli kuruluşu ASELSAN ve TÜRKSAT’ın bu ortaklığından Türkiye’nin kazanımlar elde edeceğini belirten Bakan Karaismailoğlu, küresel pazarda üretilen teknolojiler ile birlikte, HUB sitemlerinin millî ürün olarak temin edileceğini vurguladı. Bakan Karaismailoğlu, “TÜRKSAT ile Aselsan arasında ‘Ka Bant Millî Haberleşme HUB Sistemi ve Modem Geliştirilmesi Projesi’ ile katma değerli uydu hizmetlerinde kullanılan, noktadan noktaya haberleşebilen HUB sistemi ve modemlerini yerli ve millî imkanlarla üreteceğiz. Bu proje kapsamında, 150 adet özel modem üretilecek ve 2 adet HUB sistemi kurulacaktır. Oluşturulacak sistem ile kurumsal müşteriler, ev kullanıcıları, askeri ve özel taktiksel uygulamalar için ürün satışı gerçekleştirilecektir” diye konuştu. 

Yerli ve millî standartlarda, özgün dalga şekli ile güvenliği ön planda olan ürünler temin edileceğini anlatan Karaismailoğlu, "Uçtan uca entegre sistemle data akışını çok daha güvenli yapacağız. Katma değerli uydu hizmetleri ve yer terminalleri hakkında kurumlarımızın bilgi birikimleri, iş yapma kabiliyetleri artırılacak. Üretilen yerli ve milli ürünlerimizin fikri ve sınai hakları da alınarak uluslararası sektörde marka oluşturulması sağlanacak" değerlendirmesinde bulunarak, projeye katkılarından dolayı TÜRKSAT ve ASELSAN'a teşekkür etti.  

Fotoğraflar