Bakan Karaismailoğlu: 5G Alanında Sağlanan Her Gelişme 6G’nin Zeminini de Oluşturuyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Medipol Üniversitesinin düzenlediği "6G Konferansı"na katıldı. Konferansın açılışında konuşan Bakan Karaismailoğlu; “Bilginin üretilmesi, paylaşılması ve bilgiye erişim, baş döndürücü hızlara ulaşırken, oyunun kuralları da değişiyor. Eğer bilgiyi üretmiyorsanız, ürettiğiniz bilgiyi bir ürüne dönüştürmüyor ve bu ürünü dünyaya tanıtamıyorsanız ne gelişmeniz ne de kalkınmanız mümkün. Yerli üretim, yüksek teknoloji ve küresel marka... Bilişim sektörünü bu üç fazda başarıya ulaştırabilirsek, Türkiye hem cari açığını kapatmada hem de ihracatta büyük bir mesafe kat edecek. Bunun için de sizin gibi gençlerin yetişmesi, Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olması son derece önemli” dedi.


“Bilişim Sektörü Yüzde 20’ye Yakın Büyüdü”

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin baş döndüren hızının, pandemi döneminde gelişen yeni iş modelleriyle birlikte katlanarak arttığını dile getiren Karaismailoğlu, esnek ve evden çalışmalar, e-eğitim, e-ticaret ve hatta e-eğlence modellerindeki baş döndürücü yükselişin, internet erişim hızında ve kapasitelerinde artışı gerekli hale getirdiğini söyledi. Kullanım sayılarındaki ve sürelerindeki yükselişlerin, sektörün büyümesine de önemli katkılar sağladığına işaret eden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“2021 yılında ülkemizdeki bilişim sektörü, bir önceki yıla göre yüzde 20’ye yakın büyüdü. 2003’teki 88 bin kilometre olan fiber hat uzunluğumuzu beş buçuk kat artıratrark 488 bin kilometreye çıkardık. Tabi ki yeterli değil çok daha artıracağız. Mobil abone sayısı 88 milyon 500 bine, genişbant abone sayısı ise 89 milyon 500 bine ulaştı. Sektördeki makinalar arası iletişim abone sayımız 7 milyon 800 bini aştı. Bütün bu artışlar karşısında mobil operatörlerin tarife ücretleri 10 yıl önce dakikası 8,6 kuruşken bugün 1,5 kuruşa indi. 2022 yılının ikinci çeyreğindeki internet kullanım oranlarına bakıldığında mobilde yaklaşık yüzde 22, sabitte de yaklaşık yüzde 13 oranında artış kaydettik. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak ülkemizdeki kara, hava, demir ve denizyolu ulaşım sistemlerindeki ciddi yatırım ve büyümelerin yanında haberleşme konularında da kayda değer çalışmaları hep birlikte yürütüyoruz. Çalışmalarımızda devlet aklı ile hareket ediyor, kamu-özel sektör birlikte üniversite-reel sektör iş birliklerini de hızlandırıyoruz. Bu süreçteki temel hedefimiz; dünya ile rekabet edecek hızda ve ekonomik internet erişimi ile katma değerli hizmetleri halkımızın faydasına sunmak.”


“4,5G'nin İlk Yatırım Döneminde Ancak Yüzde 1 Olan Yerlilik Oranı Bugün Yüzde 33'leri Geçti”

Adil Karaismailoğlu, internetin verimli ve kesintisiz çalışmasının önemi kapsamında, " İnternet hızının öneminin farkındayız. Çünkü birkaç saatlik iletişim kesintisinin bile oluşturduğu rahatsızlığa ve millî uygulamaların ne kadar gerekli olduğuna hep birlikte şahit olduk. Elektronik haberleşme şebekelerinde yerli ve millî yazılım ve donanımların kullanılması, ekonomik faydanın yanında halkımızın hızlı, güvenli ve kapsamlı erişimine katkı sağlayacaktır. Bu yaklaşımla ülkemizin en hızlı internet alt yapısına kavuşması adına var gücümüzle çalışmaları sürdürüyoruz. 4,5G'nin ilk yatırım döneminde ancak yüzde 1 olan yerlilik oranı bugün yüzde 33'leri geçti. Teknolojiyi sadece tüketen değil, tasarlayan, geliştiren, üreten, marka oluşturup, dünyaya satan konuma gelmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.


“6G Teknolojisi Bilişimde Kamu ve Özel Sektör İçin 'Kilit Taşı' Konumuna Gelecek”

5G'yi de sadece bir iletişim teknolojisi olarak görmediklerini ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “5G’yi Milli güvenliğimizin gereği olarak görüyoruz. 5G ve 6G teknolojilerinde dijital sıçrama ile birlikte siber güvenlik en önemli önceliğimizdir. 2027 yılına ulaşıldığında mobil abonelerin yarısının 5G teknolojilerini kullanacağı öngörülüyor. 2030'lara doğru 6G teknolojisi bilişimde kamu ve özel sektör için 'kilit taşı' konumuna gelecek. Türkiye, bu teknolojilerde öncü olmak zorunda. Başta gençlerimiz olmak üzere halkımızın hızlı ve güvenli bir internet altyapısına kavuşması adına bir vizyon ortaya koyduk. Birkaç ay önce İstanbul Havalimanı'nda milletimizle paylaştığımız 5G çalışmalarının yerli ve milli olması adına faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Çünkü biliyoruz ki 5G, Türkiye'nin gelecekteki projeleri ve gençleri için elzemdir. Tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğimiz gibi, 5G sürecinde de Türkiye olarak güçlü bir şekilde masadayız" değerlendirmesinde bulundu.


“Türkiye İnternet Kullanımında İlk Sıralarda”

Karaismailoğlu, Türkiye nüfusunun yüzde 83'ünün internet kullandığını ve dünyada bu oranın yüzde 65 seviyelerinde olduğunu belirterek, Türkiye'nin internet kullanımında ilk sıralarda yer aldığını ifade etti. Karaismailoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti: 
“İnternet penetrasyonunun bu derecede yüksek olması, ülkemizin yeni teknolojilere ne kadar açık olduğunun önemli bir göstergesidir. 5G bu teknolojilerin başında gelmektedir. 5G ile birlikte diğer kablosuz bağlantılara göre daha güçlü, daha hızlı ve daha verimli bir internet altyapısına kavuşacağız. Bu yaklaşımla çalışmalarımız yerli ve milli bir şekilde aralıksız devam ediyor. Türkiye, 5G ile birlikte teknolojide hızını da artıracaktır. Araç-yaya, araç-araç, araç–altyapı haberleşmesi artacak, böylelikle sadece insanları değil, tüm nesneleri daha hızlı bir şekilde birbirine bağlayacağız. Tarım, sanayi, eğitim, sağlık, finans, eğlence, ulaşım ve daha birçok alanda hayatımızı kolaylaştıracak olan bu internet erişimi ile aynı zamanda, devlet olarak halkımıza sunduğumuz hizmetleri elektronik ortama taşıyarak mekândan bağımsız bir şekilde emek, kaynak ve zamandan ciddi tasarruf sağlıyoruz.”


“5G Alanında Sağlanan Her Gelişme, 6G’nin Zeminini de Oluşturuyor”

E-Devlet Kapısı Projesi ile vatandaşa sunulan hizmetlerin hız ve kalitesinin her geçen gün geliştirilerek önemli bir konfor alanı sağlandığını aktaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, şunları dedi:
“Ciddi zaman tasarrufu sağlayan bu hizmet aynı zamanda hizmet memnuniyetini artırıyor. Sosyal Konut Projesi için e-devlet kapısına yapılan giriş sayısı da göstermektedir ki halkımızın dijital hizmete ulaşım konusundaki ilgi ve refleksi çok yüksek. Bildiğiniz gibi 5G tanıtımını, Temmuz ayı sonunda İstanbul Havalimanı’nda yaptık. Ülkemizin haberleşme altyapısını; devlet aklıyla planlıyor, akademik, bilimsel zeminde değerlendiriyor ve kamu-özel sektör iş birlikleriyle hayata geçiriyoruz. Bir kez daha tekrarlamakta fayda görüyorum: 5G ve ötesi teknolojilerine yönelik kritik bileşenlerin yerlileştirilmesi temel önceliğimizdir. Mobil operatörlerimizin 5G’ye hazırlık yapabilmeleri için yerli ve yabancı üreticiler tarafından geliştirilen ürünlerin mobil şebekelerde denenmesi için birçok süreli izin verdik. İstanbul, Ankara ve İzmir dahil toplamda 18 farklı ilimizde bu denemeler sürmektedir. 5G alanında sağlanan her gelişme 6G’nin zeminini de oluşturuyor.”


“Milli Gelire 520 Milyar Dolardan Fazla Katkı Sunduk”

Türkiye’nin ulaşım ve haberleşme altyapısına son 20 yılda 183 milyar doların üzerinde yatırım yaptıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, yatırımlarla milli gelire 520 milyar dolardan fazla katkı sunduklarını söyledi. Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:
“2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık ulaşım ve haberleşme yatırımları yapmayı hedefledik. Bugünden 2053 yılına kadar gerçekleştireceğimiz toplam 198 milyar dolarlık ulaştırma ve haberleşme yatırımıyla üretime 2 trilyon dolar, milli gelire de 1 trilyon dolar katkı sağlayacağız. 5G teknolojilerinden yüz kat daha fazla hızlı olacağı öngörülen 6G ile dijital dünyada tüm sektörlerde yapay zekâ ile biyolojik tüm sistemler eş zamanlı olarak iletişim ve etkileşim içinde olacaklar. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, yapay zekanın yaygınlaştırılmasıyla birlikte kurulu ulaşım sistemlerimiz üzerindeki hareketliliği çok daha akıllı, çok daha hızlı, güvenli ve ekonomik olarak işletip yönetebileceğiz. 6G teknolojilerinin vakit ve efor verimliliği kadar, enerji verimliliği ve çevre ve iklim konularında da olumlu etki yapmasını bekliyoruz. Artık yüzyıllık süreçleri, 10'ar yıllık dilimlerde yaşıyoruz. Geleceğin 10 yılını, 6G teknolojilerinin hız ve kapasitesiyle yönetebiliriz. 6G haberleşme teknolojilerinde Wi-Fi yerine, Li-Fi, yani, yüksek enerjili LED'lerle görünür ışıkla haberleşme teknolojileri kullanılacak. Kısacası, zaman ve mekândan bağımsız, sanal bir dünyadaki gerçekliği keşfedeceğiz."

Fotoğraflar