Bakan Karaismailoğlu: Hedefimiz 2023 Yılının İkinci Çeyreğinde TÜRKSAT 6A'yı Uzaya Fırlatmak - HABERLER - Haberleşme Genel Müdürlüğü

Bakan Karaismailoğlu: Hedefimiz 2023 Yılının İkinci Çeyreğinde TÜRKSAT 6A'yı Uzaya Fırlatmak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürlüğünde yapım çalışmaları süren TÜRKSAT 6A'ya ilişkin incelemelerde bulundu.

Bakanlık olarak son 20 yıldır 183 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını ve Türkiye'yi dünyanın en önemli projeleriyle buluşturduklarını söyleyen Karaismailoğlu, kara, hava, deniz ve demir yollarında çok önemli süreçleri tamamladıklarını, yenilerini de takip ettiklerini dile getirerek, dünyada önemi her geçen gün artan haberleşme alanında önemli çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

İstanbul Havalimanı'nda kurulan 5G baz istasyonları ile, havalimanının dünyanın 5G'li havalimanları arasına girdiğini belirten Karaismailoğlu, "Önümüzdeki günlerde 5G'ye yerli ve millî imkanlarla geçmek için de önemli çalışmaları başlattık ve süreçleri takip ediyoruz." diye konuştu.

Karaismailoğlu, uydu ve uzay konusunda da önemli çalışmalar yapıldığına işaret ederek, Bakanlığın uydu çalışmalarının TÜRKSAT A.Ş. üzerinden yapıldığını söyledi.

Türkiye'nin uydu çalışmalarının dünyada ses getirdiğini ifade eden Karaismailoğlu, aynı yıl içinde uzaya iki yeni nesil haberleşme uydusu fırlatan ender ülkelerden biri olunduğuna dikkati çekti. Geçen yılın başında TÜRKSAT 5A'nın uzaya fırlatıldığını, haziran ayında da hizmete alındığını anlatan Karaismailoğlu, dünyanın yüzde 30'undan fazlasına, özellikle televizyon yayıncılığına hizmet verildiğini dile getirdi. Karaismailoğlu, TÜRKSAT 5B'nin de geçen yılın sonunda uzaya fırlatıldığını ve geçen ay Türkiye'nin ve dünyanın hizmetine sunulduğunu hatırlattı.


“Gurur duyduğumuz işlerden biri de TÜRKSAT 6A ”

Bakan Karaismailoğlu, gurur duydukları işlerden birinin de TÜRKSAT 6A olduğunu belirterek, "Tamamen yerli ve millî olarak üretim çalışmaları devam ediyor. Hedefimiz, 2023 yılının ikinci çeyreğinde TÜRKSAT 6A'yı uzaya fırlatmak. Tamamen Türk mühendislerinin ve çalışanlarının emekleriyle üretilmeye davam ediyor." dedi.

TÜRKSAT 6A'nın yapım süreçlerini takip ettiklerini söyleyen Karaismailoğlu, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Uyduya ilişkin önemli süreçlerin geride bırakıldığını ve çalışmaların hızla devam ettiğini vurgulayan Karaismailoğlu, "Türkiye, 2023'te TÜRKSAT 6A'yı uzaya fırlattığımızda uzayda kendi uydusuyla temsil edilen ilk 10 ülkeden biri olacak." ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu, uydunun fırlatmasının Space X ile yapılacağını belirterek, bundan sonra süreçlerin daha da hızlı süreceğini kaydetti.

Uydu çalışmalarının artarak devam edeceğini, Türkiye'nin bu alanda dünyada ses getiren öncü ülkelerden olacağını vurgulayan Karaismailoğlu, "Uzayda izi olmayanın, dünyada gücü olmaz" anlayışıyla uydu çalışmalarını takip edeceklerini bildirdi.

Fotoğraflar