Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu Ödülleri BTK’da Verildi - HABERLER - Haberleşme Genel Müdürlüğü

Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu Ödülleri BTK’da Verildi

BTK Akademi ve Huawei Ar-Ge iş birliğinde gerçekleşen “Kodlama Maratonu” Ankara’da düzenlenen ödül töreni ile tamamlandı. Programın açılışına katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan açılış konuşmasında; günümüzde kodlamanın lüksten ziyade zaruret olduğunu söyledi. BTK Akademi’de Türkiye’ye teknoloji alanında çağ atlatacak, ekonomik olarak çok daha iyi noktalara gelmemizi sağlayacak yazılımcıların mühendislerin yetiştirilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü kaydeden Sayan konuşmasına şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan ve bizler için son derece önemli bir rehber olan “Milli Teknoloji Hamlesi” doğrultusunda ülkemiz, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe her geçen gün daha da ivmelenen büyüme hızıyla ağırlıklı olarak yazılım üreten, ihraç eden ve bundan ihracat geliri elde eden bir ülke konumuna yükselmiştir. Bu durum Türkiye adına oldukça gurur verici bir konum oluşturmaktadır. İşte bu gurur verici ve umut vaat eden konumun devamlılığını sağlamak adına yazılım konusunda her geçen gün hedef büyütüyoruz, kendimizi geliştiriyoruz ve en üst lige çıkmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” 


“En Önemli Değerlerimiz Gençlerimiz”

Konuşmasında gençlere seslenen Sayan, “En önemli değerlerimiz olan sizler; tüketen bir nesil olmaktan çıkarak, üreten bir nesil olma yolunda azimle, kararlılıkla ilerliyorsunuz, bilgisayarda bastığınız her tuş, sizleri “Yapay Zeka Mühendisliği”, “Blockchain Uzmanlığı”, “Robot Teknisyenliği”, “Veri Madenciliği” ve “Yapay Zeka Öğretmenliği” gibi geleceğin mesleklerine adeta adım, adım yaklaştırıyor. Bizler geleceğin yazılım sektörü üzerinde şekilleneceğinin idrakinde olmakla birlikte “geleceğin” aslında sadece ve sadece sizlerin ellerinizde olduğunun da farkındayız. Bu nedenle bugün burada toplanmamıza vesile olan “Kodlama Maratonu” gibi etkinliklerin yanı sıra gençlerimizi ve çocuklarımızı yazılım konusunda geliştirmek, istihdam edilmelerine katkıda bulunmak adına birçok faaliyetler gerçekleştirmekteyiz. Bu noktada ana hedefimiz, ileri kodlama bilgi ve becerisine sahip çok sayıda nitelikli insan kaynağına sahip olarak sektörde ihraç potansiyeli yüksek, “yüksek katma değerli” teknolojik ürünler geliştirmek” ifadelerini kullandı.


Başkan Karagözoğlu: Yazılım Alanında Yetişmiş İnsan Kaynağı İhtiyacı Öne Çıkıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise konuşmasında Bilişim teknolojilerinin hayatın her alanında yer aldığını ve bu alanda yetişmiş insan kaynağına ihtiyaç duyulduğunu dile getirerek, “Günümüzde bilişim teknolojileri ve özellikle yazılım alanında yetişmiş insan kaynağı ihtiyacı giderek öne çıkarıyor. Eğitimden üretime, bankacılıktan, otomotive, sağlığa ve güvenlik hizmetlerine kadar her alanda hizmetlerin dijital ortamlara aktarılması ile yazılım alanına olan talep de artıyor. Yazılım sektörü teknoloji ve bilgi odaklı yeni ekonomik düzenin önde gelen sektörlerinden biri haline geliyor. Türkiye gibi genç nüfus ve gelişme potansiyeline sahip ülkeler için ise önemli avantajlar sunuyor” diye konuştu.

Ülkemizde bilişim sektörünün daha ilerilere taşınmasında ulusal ve uluslararası iş birliklerinin önemini vurgulayan Karagözoğlu, “Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında özellikle insan gücünü yetiştirme konusunda ülkelerimiz arasında ikili iş birliğini önemsiyoruz. BTK Akademi bünyesinde Huawei ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz ‘Yapay Zeka’ ve ‘Huawei Mobil Servisleri (HMS)’ olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen ödüllü kodlama yarışması ve  ‘Huawei Ar-ge Kodlama Maratonu’ bu alanda işbirliğimizin güzel örneklerini oluşturuyor. Gençlerimizin yoğun katılım gösterdiği Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu’na katkılarından dolayı Huawei yetkililerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından maratonu başarıyla tamamlayarak dereceye giren katılımcılara ödülleri takdim edildi.

Fotoğraflar