Bir Hizmet Olarak Hareketlilik Projesi Başlangıç Toplantısı Yapıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Araştırmaları Merkezi (UDHAM) Başkanlığı tarafından desteklenen Bir Hizmet Olarak Hareketlilik Pilot Projesi’nin başlangıç toplantısı yapıldı.

Haberleşme Genel Müdürlüğü, UDHAM Başkanlığı, PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. ve İnnova Bilişim Çözümleri A.Ş yetkililerinin katılımı ile düzenlenen toplantıda, desteklenen projeye ilişkin güncel durum ve proje geliştirme sürecine ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Ülkemizde ilk kez pilot uygulama olarak hayata geçirilecek projede, kullanıcıların ulaşım talepleri doğrultusunda yerel yönetimler bünyesindeki toplu taşıma araçları (kara, deniz, raylı sistemler, bisiklet vb.) ile şehirlerarası ulaşım araçları, özel araçlar ve yaya yolculukları gibi farklı türdeki ulaşım modları bir bütün içerisinde entegre edilecektir. Geliştirilecek hizmet olarak hareketlilik platformunda, son kullanıcıların konfor, süre, maliyet gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, anlık veya ileri tarihli yolculukları için alternatifler sunulacak uçtan uca (planlama, rezervasyon, ödeme, kiralama) hareketlilik gereksinimlerini karşılayacak bir platform oluşturulacaktır. 

Farklı ulaşım modları arasında entegrasyon sağlayarak yolcuların hareketlilik taleplerini kolayca karşılamaları hedeflenen projenin 2024 yılı ilk çeyreğinde tamamlanması hedeflenmektedir.

Fotoğraflar